Resort obniży ceny opatrunków dla chorych na EB?

Resort zdrowia poinformował, że w najbliższy wtorek odbędzie się spotkanie z producentem opatrunków stosowanych przez chorych na EB ws. wysokości cen tych wyrobów. Jest to odpowiedź na wystosowaną przez pacjentów petycję, którą podpisało już ponad 14 tys. osób.

Styczniowy wzrost cen opatrunków, które najczęściej stosują pacjenci cierpiący na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa - EB) może znacznie utrudnić walkę z objawami choroby. Opatrunki Mepilex, o których mowa w opublikowanej przez pacjentów petycji, podobnie jak pozostałe opatrunki pielęgnacyjne stosowane przy EB, są dostępne bezpłatnie do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a limitem finansowania. 

Chorzy na EB opublikowali petycję, w której ogłosili, że miesięczny koszt tej samej liczby i rodzaju opatrunków w styczniu 2015 r. wynosił 248 zł, a od tego miesiąca - 3478 zł. Całkowity miesięczny koszt leczenia zachowawczego chorego na EB oszacowali na 5-7 tys. zł. Dotychczas petycję w sprawie wysokich cen opatrunków podpisało ok. 14 tys. osób.

Ministerstwo zdrowia przyznało, że w związku z publikacją najnowszej listy refundacyjnej, wzrosły dopłaty pacjenta do 87 opatrunków, a spadły zaledwie dla 6 opatrunków kolagenowych.

Resort podkreśla jednak, że zmiany dopłat nie były związane ze zmianą urzędowych cen zbytu, które od stycznia br. są takie same jak w listopadzie i grudniu 2016 r. Wzrost dopłat spowodowany jest natomiast zmianą podstawy limitu finansowania, która jest wyznaczana automatycznie w sposób regulowany ustawą refundacyjną.

Resort przedstawił też przykładowe wyliczenia, w których wskazuje, że obecnie cena detaliczna opatrunku Mepilex o wymiarach 20 na 50 cm to 149,47 zł, limit finansowania wynosi natomiast 127,73 zł. Stąd wynika dopłata pacjentów w wysokości 21,74 zł. W listopadzie i grudniu (a więc podczas obowiązywania poprzedniej listy refundacyjnej) limit finansowania był wyższy o kilka złotych, pacjenci dopłacali więc odpowiednio mniej.

Z analiz MZ wynika, że sposobem na obniżenie dopłaty pacjenta może być obniżenie urzędowej ceny zbytu. Resort poinformował, że we wtorek odbędzie się spotkanie z firmą Mölnlycke Health Care Polska Sp. z o.o., odpowiedzialną za opatrunki Mepilex, stosowane przez pacjentów z EB.

"Jeśli firma zdecyduje się na złożenie wniosków o obniżenie urzędowych cen zbytu, to (przy założeniu, że limit finansowania (...) się nie zmieni) spowoduje to spadek dopłat pacjenta do tych opatrunków" - czytamy w piśmie MZ. "Ponadto w Ministerstwie Zdrowia rozpatrywane są możliwości innych działań, których podjęcie byłoby bieżącym wsparciem wobec pacjentów z EB" - dodaje resort.

Pęcherzykowe oddzielanie się naskórka (EB)

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka to grupa rzadkich, genetycznie uwarunkowanych schorzeń, których wspólną cechą są zaburzenia w połączeniu naskórka ze skórą właściwą. Osoby z EB mają naskórek niezwykle delikatny i podatny na urazy i nawet niewielki uraz u pacjenta może prowadzić do odklejenia się dużej powierzchni naskórka od skóry właściwej. U pacjentów z najcięższą postacią choroby nawet 70 proc. powierzchni ciała pokrywają rany.

U chorych na EB nie można stosować zwykłych opatrunków, które przy zmianie spowodują odrywanie bardzo delikatnego naskórka i powstawanie kolejnych ran. Konieczne jest więc stosowanie specjalistycznych opatrunków, co nie tylko zmniejsza ryzyko powikłań, ale także ogranicza ból.

Kolejna lista refundacyjna będzie opublikowana przed 1 marca br.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.