RPD do Radziwiłła: planowane zmiany nie uwzględniają pediatrów

Rzecznik Praw Dziecka w swoim wystąpieniu do Konstantego Radziwiłła wyraził obawę, że projekt zmian w ochronie zdrowia pomija pediatrów jako lekarzy POZ. Zaniepokojenie wyraziło także Polskie Towarzystwo Pediatryczne, zdaniem którego „proponowane zmiany spowodują całkowitą blokadę w zakresie dostępności do pediatry”.

Michał Michalak nie ma wątpliwości, że lekarz pediatra powinien zawsze być dla dziecka lekarzem pierwszego kontaktu. W wystąpieniu do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła wyraził zaniepokojenie, że planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia zmierzają do wyeliminowania z niej lekarzy pediatrów.

Rzecznik Praw Dziecka wskazuje na założenia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (z 22 września 2016 r.), które, jak twierdzi, mogą przyczynić się do pogorszenia poziomu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci.

„Z niepokojem i zdumieniem stwierdzam, że lekarz pediatra nie został uwzględniony w projektowanej ustawie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej” – pisze M. Michalak.

Przekonuje też, że wyłącznie specjalistyczna wiedza lekarza pediatry i jego doświadczenie w leczeniu dzieci są w stanie zapewnić trafną i szybką diagnozę.

„Nie można podzielić poglądu, że lekarz rodzinny posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności z zakresu pediatrii by efektywnie prowadzić leczenie dziecka. Dynamika choroby dziecka jest często odmienna od jej przebiegu u dorosłego człowieka. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że chore dzieci często są kierowane przez lekarzy rodzinnych na oddziały pediatryczne bądź rodzicom wskazywana jest konieczność odbycia dodatkowej konsultacji pediatrycznej” – podkreśla Rzecznik w wystąpieniu do szefa resortu zdrowia.

Pomysł reformy opieki zdrowotnej nie  spodobał się też członkom Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, którzy podkreślają, że brak pediatry w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej będzie utrudnieniem w diagnostyce i leczeniu małych pacjentów. 

Rzecznik Praw Dziecka wielokrotnie w wystąpieniach kierowanych do ministra zdrowia zwracał uwagę na konieczności przyjęcia takich rozwiązań organizacyjnych, które zapewnią dziecku najlepszą dostępność do lekarza pediatry. Realizacją postulatów Rzecznika było m.in. wprowadzenie w 2015 roku lekarza pediatry do podstawowej opieki zdrowotnej. Marek Michalak od 2008 r. zabiega o opracowanie i wdrożenie standardów profilaktycznej opieki pediatrycznej nad dzieckiem.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.