Zakażeni HIV odpowiadają na pytania innych zakażonych

Ruszyła infolinia dla osób z HIV i ich bliskich. Pod numerem 800 14 14 23 w pon. i śr. w godz. 16-19 oraz w pt. w godz. 16-20 seropozytywni konsultanci udzielają osobom żyjącym z wirusem HIV i ich bliskim wsparcia informacyjnego i kryzysowego. Połączenie jest bezpłatne po pierwszym impulsie.

Infolinia informacyjno-pomocowa dla osób zakażonych HIV i ich bliskich to projekt Fundacji Edukacji Społecznej. Telefonujący otrzymają tam rzetelne informacje na temat przebiegu i terapii zakażenia oraz profilaktyki. Głównymi adresatami projektu są osoby seropozytywne, ale informacje, poradę i wsparcie mogą otrzymać także ich krewni czy przyjaciele, którzy chcą się dowiedzieć, jak pomóc zakażonym bliskim.

„Przy telefonach dyżurują osoby zakażone, które z jednej strony są merytorycznie przygotowane do udzielania wsparcia, a z drugiej znają problem z własnego doświadczenia” – wyjaśnia dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej. – Dla osoby, która zmaga się z zakażeniem, tacy konsultanci są bardziej wiarygodni.

„Infolinia to odpowiedź na potrzeby osób żyjących z HIV, które chcą porozmawiać o swoich problemach bezpośrednio z przygotowaną do tego osobą, lecz z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zrobić tego twarzą w twarz. Kontakt z konsultantem nie może zastąpić wizyty u lekarza chorób zakaźnych, ale pozwala wesprzeć pacjenta w chwili zwątpienia. Rozmowa z dyżurującym pomaga odpowiedzialnie decydować o swoim zdrowiu i szybko dostarcza odpowiedzi na pytania, które nie mogą czekać” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Infolinia Fundacji Edukacji Społecznej będzie działała pod numerem 800 14 14 23 do 29 grudnia 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.