Badania profilaktyczne – które robić regularnie?

Badania kontrolne warto wykonywać przynajmniej raz w roku, natomiast co 2-3 lata powinno się powtarzać badania specjalistyczne, które dają szerszy obraz stanu zdrowia.

Dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck przypomina, że część badań profilaktycznych możemy wykonywać sami. Należą do nich m.in.: samobadanie jąder w przypadku mężczyzn,  samobadanie piersi u kobiet, kontrola masy ciała i pomiar ciśnienia tętniczego krwi. 

Nie wolno zapominać o kontroli stanu uzębienia – przynajmniej raz na pół roku warto wybrać się do dentysty i wykonać zabieg czyszczenia zębów. 

Badania kontrolne zleci lekarz POZ. Podczas wizyty lekarz zbada pacjenta palpacyjnie i osłuchowo, zleci badanie poziomu cukru we krwi, wykona pomiary ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i morfologię. 

Pacjenci, którzy ukończyli 40. rok życia, powinni dodatkowo monitorować poziom hormonów, wykonać cytologię oraz badanie ginekologiczne u kobiet i badanie prostaty u mężczyzn. 

Do badań specjalistycznych zalicza się m.in.: morfologię, badanie poziomu elektrolitów, lipidogram, RTG płuc, EKG, badanie słuchu, badanie okulistyczne, mammografię i badanie ogólne moczu. 

Często wykonywanymi badaniami są także: gastroskopia (aby wyeliminować choroby układu pokarmowego, kolonoskopia (w celu wykluczenia raka jelita grubego) oraz (w przypadku kobiet)  USG dopochwowe narządów rodnych.

Zdarza się, że niektóre badania specjalistyczne wykonywane są tylko raz w życiu. Najczęściej są one zlecane w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. U osób starszych wykonywane jest np. badanie gęstości kości, które raczej nie jest zlecane w młodszym wieku.  

Innymi tego typu badaniami są na przykład badania na obecność wirusa HIV i chorób wenerycznych – w zależności od trybu życia powinno się je wykonywać w miarę regularnie, by uniknąć konsekwencji tych chorób.

Dokładne zalecenia można zawsze otrzymać od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Warto go odwiedzić wraz z początkiem roku i sprawdzić stan swojego zdrowia.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

1 Komentarze

Janina 2017-04-06

Ja na przykład korzystam z gotowych pakietów badań, które oferuje już coraz więcej placówek. Jestem z Poznania i chodzę do certusa. Od kilku już lat badam się regularnie. Jestem po 50 i ostatnio robiłam sobie na przykład pakiet na serce. Niestety choroby nie śpią, trzeba się badać!

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.