Kardiolodzy: wstrzymajmy obniżkę wycen procedur z zakresu kardiologii interwencyjnej

Przedstawiciele Stowarzyszenia Zawodowego Kardiologów Interwencyjnych (SZKI) wystosowali list do premier Beaty Szydło, w którym proszą o wstrzymanie planowanej na 1 stycznia 2017 roku kolejnej obniżki wycen procedur z zakresu kardiologii interwencyjnej.

Przedstawiciele SZKI przyznają, że dzięki dużemu wysiłkowi polskich kardiologów i byłemu ministrowi zdrowia, prof. Zbigniewowi Relidze, w Polsce wprowadzono nowoczesny i efektywny system leczenia ostrych zespołów wieńcowych, który wraz z poprawą dostępu do tanich leków sercowych, przełożył się na spadek śmiertelności sercowo-naczyniowej w naszym kraju. Stało się tak pomimo stosunkowo niskich nakładów na kardiologię, 

Kardiolodzy w liście do Beaty Szydło proszą o  „wstrzymanie przewidzianych na 1 stycznia 2017 r. obniżek taryf, przynajmniej do czasu dokonania nowoczesnego przebudowania koszyka usług sercowo-naczyniowych i ponownej, rzetelnej i merytorycznej ich wyceny – zgodnie ze standardami obowiązującymi w innych rozwiniętych krajach Unii Europejskiej, gdzie na procedury sercowo-naczyniowe przeznacza się od 15 do 25% budżetu szpitalnego, podczas gdy w Polsce jest to tylko 10%! Apelujemy również o uwzględnienie potrzeby rozszerzenia sieci szpitali o placówki pełniące dyżury kardiologiczne tak, by Polacy, również Ci z mniejszych miast i wsi, mogli być w pełni zabezpieczeni w przypadku wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego”.

 Jak podaje GUS, choroby układu krążenia są odpowiedzialne za niemal połowy zgonów w Polsce, a umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych jest dwukrotnie wyższa niż w krajach rozwiniętych Unii Europejskiej oraz OECD.  

W Polsce średnio co 5 minut ktoś zapada na udar mózgu lub zawał serca, co godzinę ktoś traci nogę w wyniku amputacji z powodu niedokrwienia. Jak podkreślają kardiolodzy, dotyczy to nie tylko osób starszych, ale również osób w wieku produkcyjnym. Wysoka śmiertelność z powodu chorób układu krążenia powoduje także znaczne straty dla gospodarki kraju – zarówno w skali makro-, jak i mikroekonomicznej. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.