Mężczyźni nie znają powodów niepłodności

Jak pokazują wyniki badania opublikowanego w „Human Reproduction”, wielu mężczyzn nie zna czynników ryzyka, które mogą prowadzić do niepłodności. Uczestnicy określili zaledwie połowę czynności oraz stanów medycznych, które mogą negatywnie wpływać na płodność.

Przeprowadzone badanie jest pierwszym, które skupiało się jedynie na wiedzy mężczyzn dotyczącej ich własnej płodności.

Do badania ankietowego włączono ponad 700 mężczyzn w wieku 18-50 lat. Po zestawieniu uzyskanych danych okazało się, że badani częściej kojarzyli zaburzenia płodności z chorobami nowotworowymi,  paleniem tytoniu czy stosowaniem sterydów. 

Uczestnicy byli natomiast mniej świadomi zagrożeń wywoływanych przez otyłość, częstą jazdę na rowerze czy korzystanie z laptopa położonego na kolanach. 

Wyniki były podobne dla każdej grupy wiekowej, nie różniły się również w grupach wydzielonych na podstawie zarobków czy wykształcenia. Około 60 proc. badanych wyraziło chęć pogłębienia swojej wiedzy.

Efekty eksperymentu jednoznacznie wskazują, że mężczyźni powinni być lepiej edukowani, co do swojej płodności oraz czynników, które mogą ją zaburzać.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.