IBRANCE (palbocyklib) zarejestrowany w Unii Europejskiej

Komisja Europejska (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu innowacyjnego leku IBRANCE (palbocyklib) do stosowania u kobiet w leczeniu hormonowrażliwego, ujemnego pod względem receptora ludzkiego czynnika wzrostu naskórka typu 2 (HR+/HER2-), lokalnie zaawansowanego lub rozsianego raka piersi.

Rejestracja obejmuje stosowanie palbocyklibu w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy, a także w skojarzeniu z fulwestrantem u kobiet po wcześniejszej terapii hormonalnej.

Obecnie nie ma leku umożliwiającego wyleczenie pacjentek z rozsianym rakiem piersi, który jest najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych Europejek, a w ciągu ostatnich 30 lat nastąpiła zaledwie nieznaczna poprawa rokowania u tych chorych. Potrzebne są nowe opcje terapeutyczne, które umożliwią powstrzymanie progresji choroby oraz będą wspomagać jak najdłuższe utrzymanie jakości życia.

Palbocyklib jest pierwszym przedstawicielem nowej klasy leków przeciwnowotworowych, które działają poprzez hamowanie kinaz cyklinozależnych 4 i 6 (CDK 4/6). Dzięki niedawnej rejestracji w UE IBRANCE, który od czasu pierwszej rejestracji przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w lutym 2015 r. był stosowany u ponad 40 tys. kobiet w Stanach Zjednoczonych, jest obecnie dostępny w ponad 50 krajach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.