PTP o kreowaniu w mediach wizerunku osób z zaburzeniami psychicznymi

Polskie Towarzystwo Psychologiczne przekonuje, że media powinny wspierać osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Jak czytamy w oficjalnym stanowisku, tworzenie skrajnie zagrażającego stereotypu osoby psychicznie chorej sprzyja budowaniu barier, nietolerancji ze strony społeczeństwa oraz pogłębianiu cierpienia chorych.

Lekarze z niepokojem obserwują, w jaki sposób media negatywnie kreują wizerunek osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi.  Tworzenie takich schematów ma być spowodowane niskim poziomem wiedzy i brakiem zrozumienia specyfiki tych zaburzeń, a generalizowanie i piętnowanie chorych prowadzi do wykluczenia i poszerzania nietolerancji społecznej. 

Tempo dzisiejszego życia i oczekiwania, przed którymi zostajemy postawieni, sprzyjają obniżeniu odporności na stres i narażają nas na liczne choroby, w tym także zaburzenia psychiczne. Jak przypominają specjaliści, u każdego z nas mogą się pojawić trudności funkcjonowania czy choroba psychiczna, co może radykalnie zmienić życie.  Konieczne jest więc propagowanie rzetelnej wiedzy i możliwości leczenia, a także informacji na temat dostępnych metod terapeutycznych. 

PTP zaapelowało do mediów o udział w akcji ukierunkowanej na rzecz pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu i dyskryminowaniu we wszystkich sferach życia.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.