Klinika Pamięci ruszyła we Wrocławiu

Seniorzy z Wrocławia już mogą się zapisywać na bezpłatne badania pamięci i konsultacje ze specjalistami. Klinika Pamięci to inicjatywa Fundacji Angel Care. Jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki.

Do Kliniki Pamięci mogą się zgłaszać wszyscy wrocławianie, ale przede wszystkim w wieku powyżej 65 lat. Badanie jest dwuetapowe. Pierwszy etap to spotkanie z psychologiem i wypełnienie testów pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, czyli np. orientację w przestrzeni i czasie, liczenie, zapamiętywanie i przypominanie, rozumienie czy koncentrację uwagi. Spotkanie potrawa ok. 30-40 minut. Jeśli psycholog stwierdzi coś niepokojącego, to z pacjentem na indywidualnych konsultacjach spotka się neuropsychiatra.

„W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz, w razie potrzeby, terapię odpowiednią do poziomu zaburzeń. Im wcześniej uda się zdiagnozować problemy lub zwiększone ryzyko ich wystąpienia, tym skuteczniejsze będę działania prewencyjne i ewentualne leczenie” – mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który będzie przeprowadzał konsultacje w Klinice Pamięci Angel Care.

Wszystkie badania i konsultacje ze specjalistami w Klinice Pamięci są bezpłatne. Na testy przesiewowe można się zapisać od pon. do pt. w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care. Codziennie dyżur będzie miał jeden psycholog. Termin ewentualnej konsultacji z neuropsychiatrą zostanie ustalony indywidualnie.

Badania i regularny monitoring w Klinice Pamięci obejmą nawet kilkaset osób w ciągu roku. Oprócz zaawansowanej diagnostyki Klinika Pamięci zapewnia także porady dotyczące najlepszej dla seniorów diety czy różnego rodzaju form aktywności fizycznej oraz gimnastyki umysłu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.