Nawilżanie skóry noworodka zmniejsza ryzyko wystąpienia AZS

Zgodnie z wynikami badania opublikowanego na portwalu pisma „JAMA Pediatrics”, regularne nawilżanie skóry do 6 miesiąca dziecka może zmniejszać ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry.

Badanie przeprowadzone przez specjalistów miało ocenić, czy codzienne aplikowanie popularnych kremów nawilżających (np. wazeliny) na skórę niemowląt z grupy wysokiego ryzyka rozwinięcia AZS jest ekonomicznie opłacalne w porównaniu do kosztów leczenia tej choroby. 

Okazało się, iż codzienne nawilżanie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia AZS w późniejszym życiu nawet o 50 proc., jak również znacząco obniżyć koszty jego leczenia. Naukowcy przewidują też, że zmniejszonej częstości AZS może towarzyszyć spadek zapadalności na inne schorzenia związane z atopią.

Badanie było oparte jedynie na matematycznych wyliczeniach oraz prognozach, dlatego naukowcy planują w przyszłości przeprowadzić szerszy eksperyment z udziałem pacjentów.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.