Szkodzi nawet jeden papieros dziennie

Naukowcy udowodnili, że u osób palących „okazjonalnie” istnieje dużo większe ryzyko przedwczesnej śmierci niż u tych, których nie palili nigdy – informuje pismo „JAMA Internal Medicine”.

Specjaliści podzielili palaczy na dwie grupy. W pierwszej znalazły się osoby, które paliły w średnio mniej niż 1 papierosa dziennie, zaś w drugiej, palący od 1 do 10 papierosów dziennie. Wyniki badąń wykazały, że w pierwszej grupie ryzyko wczesnego zgonu wzrastało aż o 64 proc. w stosunku do osób nie palących nigdy, zaś w drugiej o 84 proc.

Po dokładnym przeanalizowaniu danych naukowcy doszli do wniosku, że w obu grupach dominującą przyczynę zgonu stanowił nowotwór płuc. Badani z pierwszej grupy umierali na niego dziewięć razy, zaś z drugiej aż dwanaście razy częściej. Częściej niż u osób niepalących  występowały u nich inne konsekwencje nikotynizmu.

Badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że nawet palenie niewielkich ilości jest niebezpieczne dla zdrowia i warto podjąć walkę z nałogiem. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.