Jedna czwarta Europy narzeka na zdrowie (MAPA)

Z okazji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnych, obchodzonego 3 grudnia, Eurostat opublikował alarmujące dane o osobach, które w związku ze stanem swojego zdrowia odczuwają ograniczenia w życiu codziennym.

Ten problem dotyczy aż jednej czwartej osób w Unii Europejskiej. Tyle skarży się na jakiś rodzaj ograniczeń zdrowotnych, doskwierających im podczas pracy, nauki i w czasie wolnym, czyli pewnego rodzaju "niepełnosprawność" - wynika z danych statystycznych. Najbardziej pokrzywdzone są kobiety i osoby żyjące w ubóstwie.

Ta "niepełnosprawność" rozumiana jest tutaj jako stałe ograniczenia utrudniające funkcjonowanie w życiu codziennym (kłopoty w pracy, szkole, wykonywaniu codziennych czynności, dbaniu o dom, różnych formach aktywności i rekreacji w czasie wolnym), wynikające z niezadowalającego stanu zdrowia i trwające dłużej niż 6. miesięcy. Dane obejmują osoby powyżej 16. roku życia.

Średnio ponad 25 proc. obywateli UE deklaruje, że nie jest w stanie normalnie funkcjonować ze względu na zły stan zdrowia. Polacy nie odbiegają od unijnej średniej. Odsetek takich osób wynosi u nas 24,4 proc. Najmniejszy odsetek osób narzekających na poważne problemy ze zdrowiem rzutujące na jakość życia żyje na Malcie i w Szwecji. Najwięcej - na Łotwie, w Portugalii i Chorwacji.

Najsmutniejszy wniosek płynie jednak z porównania deklarowanej tak rozumianej niepełnosprawności z poziomem dochodów. Wraz z ich wzrostem spada też odsetek osób z ciężkimi problemami zdrowotnymi, które determinują jakość życia. Odczuwa je aż jedna trzecia osób żyjących w ubóstwie i tylko 17 proc. bogatych (20 proc. wśród najbogatszych).

To kobiety znacznie częściej niż mężczyźni deklarują tak poważne problemy ze zdrowiem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.