Alzheimer: Złogi amyloidowe niebezpieczne dla serca

Wyniki najnowszego badania opublikowanego na stronie "Journal of the American College of Cardiology" wskazują, że charakterystyczne blaszki, składające się z β-amyloidu mogą odkładać się w sercu pacjentów z chorobą Alzheimera i usztywniać mięsień. Powstałe złogi mogą doprowadzić nawet do niewydolności serca.

Do badania włączono 35 zdrowych uczestników i 22 pacjentów z chorobą Alzheimera, a średni wiek badanych wynosił 78-79 lat. Testy przeprowadzone w obu grupach wykazały, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera miały grubszą lewą komorę serca, a ich komory charakteryzowały się zmniejszoną zdolność do rozszerzania oraz wypełniania krwią przed kolejnym skurczem.

Wyniki badań u pacjentów z chorobą Alzheimera mogą mieć związek ze złogami amyloidowymi obecnymi w sercu. Naukowcy rekomendują dalsze badania, jednak zalecają, by osoby cierpiące na tę chorobę zostały ostrzeżone o możliwych powikłaniach sercowych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.