Pooperacyjny zespół Guillaina-Barrego

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców Kliniki Mayo potwierdzają, że chorzy poddani niedawno zabiegowi chirurgicznemu częściej zapadają na zespół Guillaina-Barrego. Ryzyko jest większe u pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe i autoimmunologiczne.

Za pooperacyjny zespół Guillana-Barrego badacze uznali ten, który rozpoznano nie później niż 8 tygodni po wykonaniu zabiegu chirurgicznego.

Do badania włączono pacjentów, którzy byli hospitalizowani w Klinice Mayo od stycznia 1995 do czerwca 2014 roku. U każdego z nich stwierdzono zespół Guillaina-Barrego. 

Aż 15 proc. badanych stanowiły osoby, u których zespół wystąpił się nie później niż po 2 miesiącach od operacji, a pierwsze objawy pojawiały się średnio 19 dni po zabiegu chirurgicznym. 61 proc. z tych osób cierpiało z powodu choroby nowotworowej, a 29 proc. badanych zmagało się z chorobą autoimmunologiczną. 

Naukowcy podkreślają jednak, że zespół Guillana-Barrego nadal stanowi rzadkość, a ich publikacja nie powinna zniechęcać pacjentów do poddawania się koniecznym zabiegom.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.