Usunięcie macicy bez blizn

Prawie 60 tys. Polek rocznie z różnych przyczyn, m.in. onkologicznych, mięśniaków, musi mieć usuniętą macicę. W miażdżącej większości zabiegi odbywają się przez brzuch.

Pozostaje po nich blizna, kobieta dłużej wraca do pełnej aktywności. Niewiele pacjentek wie, że istotną cześć tych zabiegów można wykonać drogą przezpochwową (histerektomia przezpochwowa). „Większość operacji usunięcia macicy powinna być wykonywana drogą przezpochwową. Dopiero, gdy pojawiają się przeciwwskazania do tej metody, zgodnie z zaleceniami WHO, należałoby usuwać macicę drogą brzuszną” – mówi dr Paweł Wawrzyniak, ginekolog położnik, uroginekolog.

„Z reguły, jeśli nic złego się nie dzieje, pacjentka po operacji przezpochwowej wypisywana jest ze szpitala w pierwszej lub drugiej dobie po interwencji, a do pełnej aktywności życiowej wraca mniej więcej po dwóch tygodniach. Z kolei po operacji brzusznej pacjentki z reguły są wypisywane w czwartej lub piątej dobie, a do pełnej aktywności życiowej wracają po czterech-sześciu tygodniach” –przypomina prof. Włodzimierz Baranowski, kierownik II Oddziału Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Warto, aby pacjentki i lekarze wiedzieli o tym, że zabieg traumatyczny dla kobiety może się odbyć bez pozostawienia blizn, przynajmniej tych fizycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.