16 listopada - Światowy Dzień POChP

Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc cierpi ok. 2 mln Polaków. Główną przyczyną zachorowania jest palenie tytoniu i przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podpowiadają, jak chronić się przed tą niebezpieczną chorobą.

POChP jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że tylko 20 proc. chorych ma postawioną diagnozę i poddaje się leczeniu. Pierwsze objawy, czyli poranny kaszel i duszność w klatce piersiowej, są najczęściej ignorowane, tymczasem powinny skłonić do wizyty u lekarza i wykonania badań spirometrycznych. 

„Nieoceniona w przypadku POChP jest profilaktyka. Zerwanie z nałogiem i dbanie o czystość otoczenia to podstawowe warunki, by ograniczyć ryzyko zachorowania" – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Co roku z powodu późno zdiagnozowanej POChP umiera 15 tysięcy Polaków, choć jej rozwój można spowolnić. We wczesnym stadium pomoże rehabilitacja oddechowa, zaś w zaawansowanym– hospitalizacja i wdrożenie mechanicznej wentylacji.

W każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Pomysł nawracania palaczy na zdrowy tryb życia narodził się 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. W Polsce do rzucenia palenia namawia się od 1991 roku.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.