Białystok: hybrydowa sala zabiegowa do leczenia chorób serca

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku chce zainwestować w nowoczesną salę łączącą chirurgię z badaniami angiograficznymi w chorobach układu krążenia. Część środków na sfinansowanie projektu pochodzi z budżetu miasta.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał na nową inwestycję 750 tys. zł. W imieniu szpitala umowę podpisał pełniący obowiązki dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Marek Karp.

 

Cała inwestycja ma kosztować 3,9 mln zł. 1,5 mln zł na ten cel przekazało Ministerstwo Zdrowia z Narodowego Programu Wyrównywania Dostępu do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD. Szpital wciąż szuka brakujących środków. 

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski wyjaśnił, ze główna nowość w powstającej sali hybrydowej polega na tym, że na jednej sali operacyjnej będzie dostępna jednocześnie diagnostyka angiograficzna (naczyń krwionośnych). Profesor dodał, że taka inwestycja jest konieczna w każdym nowoczesnym szpitalu.

"W czasie operacji pacjent może mieć wykonane i badanie tomograficzne, badanie angiotomograficzne. To powoduje, że nie trzeba go przewozić na inną salę. To często ratuje życie. To też daje szanse na szybsze wykonanie operacji, na krótszy pobyt pacjenta w szpitalu, na lepsze wyniki operacyjne" - wyjaśnił prof. Krętowski.

Angiograf ma zostać zakupiony jeszcze w tym miesiącu, zaś prace budowlane w Klinice Kardiochirurgii, gdzie będzie działać sala hybrydowa, mają potrwać do połowy 2017 r. Nowa sala powstanie w miejsce modernizowanej jednej z dwóch sal na bloku operacyjnym tej kliniki - poinformował p.o. dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Marek Karp.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.