IRARC: 370 tys. zachorowań na raka związanych z alkoholem

Międzynarodowa Agencja do Badań nad Rakiem podaje, że spożywanie alkoholu przyczynia się do wystąpienia ok. 700 tys. przypadków nowotworów złośliwych na świecie. Liczba zgonów z powodu tych nowotworów jest oceniana na blisko 370 tys. rocznie.

Zachorowania na nowotwory związane z alkoholem najczęściej występują w krajach rozwiniętych, takich jak Ameryka Północna, Australia czy Europa. Eksperci działający przy WHO zaznaczają jednak, że w krajach rozwijających się także można zaobserwować większe spożycie alkoholu. 

Jak ustalili specjaliści, porównując ryzyko zachorowania na raka u osób pijących alkohol oraz u abstynentów eksperci agencji, konsumpcja alkoholu odpowiada za 5 proc. wszystkich nowych przypadków nowotworów złośliwych i za 4,5 proc. zgonów z ich powodu rocznie. Dotychczasowe badania potwierdzają związek między piciem alkoholu a wyższym ryzykiem siedmiu nowotworów złośliwych – raka piersi, raka jelita grubego i odbytnicy, raka wątroby, gardła, krtani i przełyku.

"Duża część populacji nie jest świadoma, że alkohol może wywoływać raka" – komentuje Kevin Shield z IARC, który jest współautorem jeszcze niepublikowanego raportu na ten temat. Tymczasem WHO zalicza alkohol do głównej grupy czynników rakotwórczych (kancerogennych).

Najsilniejszy związek eksperci IARC odnotowali między piciem alkoholu a ryzykiem zachorowania na raka piersi – ponad jedna czwarta nowych przypadków tego raka ma związek z alkoholem. Co ważne, ryzyko to rośnie wraz z ilością spożywanego alkoholu, zaznacza Shield. Na drugim miejscu listy znalazł się rak jelita grubego – picie alkoholu powiązano z 23 proc. przypadków tego nowotworu.

Nie zgłębiono jeszcze dokładnie mechanizmu rakotwórczego działania alkoholu, jednak ustalono, że największy wpływ ma produkt przemiany materii etanolu – tj. aldehyd octowy. Związek ten powoduje uszkodzenia DNA, które – jeśli nie zostaną naprawione – mogą stanowić punkt wyjścia do rozwoju nowotworu.

 

Dane, które IARC zebrało w raporcie, zostały zaprezentowane podczas Światowego Kongresu Onkologicznego (World Cancer Congress), który w dniach 31 października – 3 listopada odbył się w Paryżu.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Seksowne profesje

Kalendarium

« » czerwiec 2017
PnWtŚrCzPtSbN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Studenci Medycyny i Farmacji