FPP: Szpitalom opłacają się zamówienia publiczne na usługi

Federacja Przedsiębiorców Polskich twierdzi, że realizacja usług w ramach in-house wiąże się z większymi nakładami na kadry i zaplecze techniczne. Outosourcing to – według FPP – zdecydowanie wygodniejsza forma realizacji usług.

Nowelizacja ustawy o PZP daje zamawiającemu możliwość zlecania usług swoim spółkom-córkom. Taka zmiana może spowodować zniknięcie z rynku wielu firm oferujących usługi związane np. z ochroną czy utrzymaniem czystości. Fakt, że szpitale będą mogły zrezygnować z rozpisywania przetargów, pociągnie za sobą liczne konsekwencje. Dotychczas to wykonawca płacił za zatrudnienie i wyszkolenie personelu, dostęp do specjalistycznego sprzętu i nowych technologii. Teraz wszystkie koszty będzie musiał ponieść szpital. 

Jak mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, outsourcing to rozwiązanie stosowane na całym świecie w wielu sektorach. „Na całym świecie za kwestie związane z czystością, praniem, transportem wewnątrzszpitalnym, ochroną czy wyżywieniem odpowiedzialne są wykwalifikowane podmioty zewnętrzne” – tłumaczy. Wyjaśnia też, że rezygnacja z takiej formy współpracy będzie oznaczać wyższe koszty zleceń oraz niższą jakość wykonywanych usług. 

W celu poprawy sytuacji finansowej szpitali, FPP proponuje zmianę prawa na takie, które umożliwiłoby szpitalom możliwość uzyskania prawa do zwrotu VAT. Taka opcja obniżyłaby koszty i pokazała realne wydatki placówek medycznych. Uwolnione środki mogłyby zostać przeznaczone na zwiększenie inwestycji.  

Kolejnym sposobem na usprawnienie działania systemu ochrony zdrowia miałyby być płatności z użyciem cesji wierzytelności, gdzie szpital rozlicza się z wykonawcą za pośrednictwem banku. Placówki służby zdrowia mogą w ten sposób rozłożyć płatność na dogodne raty i wynegocjować korzystne oprocentowanie. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, podmiot założycielski musi udzielić szpitalowi zgody na zawarcie cesji. W przypadku szpitala wojewódzkiego będzie to samorząd województwa, a powiatowego – samorząd powiatu. W 2014 roku taki model płatności wykorzystano tylko w 22 proc. zamówień pochodzących od placówek służby zdrowia – których wartość wyniosła 182 mln zł. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.