Gliwice: kolejna udana replantacja skalpu

Miesiąc po operacji przeprowadzonej na trzydziestokilkuletniej kobiecie, która uległa wypadkowi podczas prac polowych można powiedzieć, że zabieg się udał. Pacjentka jest teraz w trakcie rehabilitacji. To już druga skuteczna operacja tego typu przeprowadzona przez gliwickich specjalistów.

Jak przypomniał na konferencji prasowej szef gliwickich chirurgów prof. Adam Maciejewski z gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszy zabieg replantacji – jednej z największych replantowanych powierzchni na świecie – przeprowadzono w Gliwicach w sierpniu.

Profesor Maciejewski przyznaje, że zakres obu wykonanych zabiegów był podobny i obejmował 80 proc. powłok regionu mózgoczaszki, karku i bocznych części szyi. W obu przypadkach operacje się udały i wypracowano zamierzony efekt. Gościem konferencji była również sama pacjentka, która przyznała, że czuje się dobrze i stopniowo przyzwyczaja do nowej sytuacji.

Profesor przyznaje, że kluczowym elementem w takich przypadkach jest czas – od chwili urazu do przywrócenia krążenia w replantowanej części ciała upłynęło tylko ponad 8 godzin. Dzięki szybkiej reakcji i diagnozie lekarzy z wrocławskiego szpitala, operacja była możliwa do przeprowadzenia. Gdyby sytuacja rozwijała się dłużej, postępowałyby procesy martwicze, których skutki są nieodwracalne. 

Profesor nie potrafił jednak odpowiedzieć, czy w przyszłości będzie możliwe wydłużenie tego czasu. „Teoretycznie ten czas powyżej 10-11 godzin przekreśla jakiekolwiek szanse, ale to jest teoria. Trudno jest decydować i mówić o czynnikach, które są u każdego człowieka inne, których nie można potraktować sztampowo i rutynowo” - odpowiedział.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.