Terapia personalizowana w onkologii

mat. prasowe oprac. kl

Fundacja Alivia rusza z kampanią Prostowraka.pl – jej celem jest szerzenie informacji dotyczących nowoczesnej diagnostyki i personalizowanych terapii onkologicznych.

Tagi

onkologia

Ministerstwo zdrowia, NFZ, ani nawet szpitale, nie prowadzą statystyk dotyczących kierowania pacjentów onkologicznych na badania genetyczne. Rozwój genetyki, biologii molekularnej i immunologii pozwala na przygotowanie terapii personalizowanych, dzięki którym można pacjenta wyleczyć lub znacznie przedłużyć życie. 

Jak podaje fundacja Alivia, aż 73% leków rozwijanych w badaniach onkologicznych to terapie personalizowane. Są to terapie, które odpowiadają na konkretny typ mutacji nowotworu i są dużo mniej szkodliwe niż chemioterapii. Okazuje się jednak, że większość pacjentów nie jest kierowana na badania molekularne (genetyczne) umożliwiające wdrożenie tej terapii, ale sytuacja nie wynika z kwestii finansowych – wystarczy mniej niż 0,04% budżetu NFZ, by z badań mogli skorzystać wszyscy potrzebujący.

Mimo że onkologia czyni ogromne postępy i w wielu przypadkach znamy ścieżkę leczenia pacjentów, w Polsce umiera co roku 30 tysięcy chorych, którym można było pomóc. Pacjenci onkologiczni mają dostęp do niewielkiej ilości nowoczesnych leków, a wykorzystanie, nawet tych teoretycznie dostępnych, jest na poziomie 1/3 innych krajów europejskich. 

„Chorzy na raka w Polsce mają bardzo ograniczony dostęp do nowoczesnego leczenia. Sytuacja, w której żaden z organów odpowiedzialnych za dostęp pacjentów do leczenia nie sprawdza nawet, czy chorzy faktycznie mają dostęp do badań genetycznych umożliwiających nowoczesne leczenie, i tym samym dłuższe przeżycie, aż do wyleczenia, jest bardzo niepokojąca” – mówi Wojciech Wiśniewski, rzecznik Fundacji Onkologicznej Alivia.

Fundacja Alivia przygotowała kampanię Prostowraka.pl, w ramach której powstała strona internetowa i poradnik z informacjami na temat medycyny personalizowanej i diagnostyki genetycznej. Chorzy znajdą tam  również wszelkie praktyczne informacje, np. w jakich typach raka przeprowadzić takie badania, dlaczego to ważne i jakie leki mogą być użyte w konkretnym przypadku danego pacjenta. "Chorzy i ich bliscy znajdą również na stronie narzędzie Onkosnajper – wyszukiwarkę badań wskazanych w danym typie raka. Pomoże ona pacjentom w szybki i prosty sposób znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka diagnostyka powinna być przeprowadzona w ich przypadku. Wyposażenie pacjentów w wiedzę jest sprawą kluczową, bowiem osoby świadome choroby stają się partnerem dla lekarza, a to przekłada się na lepszą współpracę z prowadzącym onkologiem oraz optymalizację terapii" – mówi prof. Krzysztof Giannopulos, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Patronem merytorycznym kampanii jest Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Swoim patronatem kampanię objęli także Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Stowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja „OnkoCafe – razem lepiej”, Fundacja MY PACJENCI, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, FUNDACJA RAZEM 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.