QuintilesIMS o listopadowej refundacji

Do listy leków refundowanych dodano 115 produktów – większość z nich to molekuły już dostępne w ramach refundacji. Nowe, czyli leki zawierające calcipotriol+betamethasone, febuxostat, stiripentol i agomelatine, są na polskim rynku już od kilku lat, ale dotychczas to pacjenci ponosili pełne koszty ich zakupu.

Leki zawierające stiripentol, które teraz będą dostępne z odpłatnością ryczałtową, są stosowane w terapii wspomagającej u niemowląt cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę. Pacjenci cierpiący na łuszczycę także będą mieli poszerzone spektrum leczenia – tym razem o produkty zawierające calcipotriol i betamethasone. 

Pacjenci chorujący na nowotwory krwi i dorośli leczący się na hiperukrykemię będą mogli w ramach fundacji otrzymać Febuxostat. Agolmelatine z kolei rozszerza dotychczasowe możliwości leczenia epizodów depresyjnych u dorosłych.

W 2015 roku spośród nowo dodanych produktów sprzedawało się 18 pozycji. Pacjenci wydali na nie łącznie  ponad 35 mln zł, natomiast po wprowadzeniu ich na listę refundacyjną, kwota ta zmniejszy się do 5,6 mln zł. W przypadku 15 pozycji dopłaty pacjenta zmniejszą się o 10 i więcej złotych, ale też zwiększą się o 10 zł lub więcej w przypadku zakupu 84 leków innych leków. Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą w sumie 754 pozycji leków. 

Z refundacji aptecznej usunięto 22 produkty, które mają swoje refundowane odpowiedniki, więc pacjent ma możliwość kupienia ich ze zniżką. W ramach listy leków bezpłatnych, dostępnych dla pacjentów 75+ dodano 28 produktów i usunięto 8.  Leki te zawierają molekuły będące od września 2016 roku na liście S – to oznacza, że w obecnym projekcie lista ta nie została poszerzona o nowe substancje czynne.

W ramach programów lekowych i chemioterapii dodano crizotinib – nową substancję czynną stosowaną w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), a także temsirolimus stosowany w leczeniu raka nerki.  Dodatkowo  wprowadzona została zmiana korzystna dla pacjentów przyjmujących za pomocą pompy lek zawierający treprostinil. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.