Szkoły z czterech województw będą promować transplantację

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W tym dniu startuje kampania społeczna „Drugie życie”. Do akcji przystąpi niemal 100 szkół ponadgimnazjalnych.

Wciąż brakuje dawców organów, a liczba osób czekających na przeszczepienie rośnie. Obecnie na transplantację narządów czeka 1707 osób (Poltransplant, wrzesień 2016). To dla nich młodzież w jesiennej edycji kampanii – z Wielkopolski i Dolnego Śląska – oraz na wiosnę – na Śląsku i Podkarpaciu – będzie promować ideę świadomego dawstwa narządów.

„To już dziewiąta edycja kampanii w Wielkopolsce. Mogłoby się wydawać, że temat transplantacji jest już tak dobrze omówiony, że nie powinniśmy się martwić o świadomość społeczną i poziom wiedzy na ten temat, a w konsekwencji o los pacjentów czekających na przeszczepienie. Patrząc jednak na statystyki, trzeba powiedzieć sobie jasno: edukacja jest stale potrzebna” –- mówi dr hab. n. med. Maciej Głyda, wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, główny ekspert medyczny kampanii w Wielkopolsce. – Warto pamiętać, że jeden dawca może ocalić życie czterem osobom, a kolejnym czterem to życie wydłużyć”.

Dziś młodzież z Wielkopolski i Dolnego Śląska biorąca udział w akcji rozda po 1707 oświadczeń woli – tyle, ilu jest oczekujących na przeszczep. Od organizatorów akcji uczniowie otrzymają poza wiedzą teoretyczną (w listopadzie eksperci akcji będą szkolić młodzież w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów transplantacji), a także materiały promocyjne.

Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu wzięło w niej udział ponad 250 tys. uczniów z 660 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 820 tys. oświadczeń woli.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.