Osteoporozę należy leczyć dożywotnio

Polacy notorycznie przerywają terapię w leczeniu osteoporozy. Leki przewlekłe przyjmuje zaledwie 20 proc. chorych, tymczasem większość osób borykających się z osłabieniem kości powinno leczyć się do końca życia.

Tagi

ortopedia

Jak podaje prof. Roman Lorenc, przewodniczący Wielodyscyplinarnego Forum Osteoporotycznego, co roku w Polsce ma miejsce około 150 tys. złamań o podłożu osteoporotycznym.  „Złamania takie najczęściej występują u osób po 50. roku życia, ulega im co trzecia kobieta w tym wieku oraz co piąty mężczyzna, i będzie ich coraz więcej z powodu starzenia się naszego społeczeństwa” – podkreślił prof. Lorenc.

Specjalista dodał, że w Polsce leczy się zaledwie 20 proc. chorych i rzadko zdarza się, że pacjenci są kierowani przez ortopedę na dalsze leczenie. Takie działanie mogłoby zmniejszyć ryzyko kolejnych złamań, natomiast dane pokazują, że po pierwszym złamaniu terapię kontynuuje zaledwie 16 proc. pacjentów.

Przewodniczący WFO uważa, że rosnącym problemem jest także zaniechanie leczenia przez samych chorych. Twierdzi, że istnieje co prawda możliwość tzw. wakacji terapeutycznych czyli odstawienia leków na kilka miesięcy, ale nie powinno się całkowicie od niej odstępować.  Profesor twierdzi także, że dzięki postępowi w medycynie, można skutecznie monitorować i kontrolować przebieg choroby i oszacować ryzyko kolejnych złamań. 

„Do niedawna wykorzystywano do tego jedynie badanie densytometryczne pozwalające określić masę kostną. Nową metodą jest badanie we krwi stężenia metabolizmu kostnego (BTM) pozwalające określić tempo ubytku tkanki kostnej” – tłumaczy prof. Lorenc. 

Dyrektor medyczny Laboratoriów Synevo dr Andrzej Marszałek wyjaśnia, że dzięki badaniu markerów metabolizmu kostnego można określić skuteczność leczenia i ustalić czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarza. Badanie należy przeprowadzić dwa razy – przed i w trakcie trwania terapii. 

Prof. Lorenc podkreślił, że w leczeniu osteoporozy poza zażywaniem leków, najczęściej bisfosfonianów, bardzo ważne jest przyjmowanie witaminy D. „Nie można leczyć osteoporozy bez podawania wraz z bisfosfonianami tej witaminy” – podkreślił. W aptekach dostępne są preparaty zawierające witaminę D wraz z wapniem. Najczęściej zalecaną dawką jest 1000 jednostek międzynarodowych tej witaminy dziennie.

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.