Rada Przejrzystości pozytywnie o finansowaniu farmakoterapii mięśniaków macicy

Rada Przejrzystości AOTMiT pozytywnie zaopiniowała finansowanie ze środków publicznych farmakoterapii stosowanej w leczeniu mięśniaków macicy we wskazaniu: przedoperacyjne leczenie mięśniaków macicy u dorosłych kobiet w wieku rozrodczym z umiarkowanymi i ciężkimi objawami, w cyklu leczenia trwającego do 3 miesięcy. Jednocześnie zwróciła uwagę, że cena leku powinna ulec znacznemu obniżeniu.

Opinia Rady Przejrzystości jest kolejną pozytywną rekomendacją AOTMiT w sprawie leczenia chorych na mięśniaki macicy. Ostatnia, wydana w grudniu 2014 r. opinia Rady Przejrzystości oraz rekomendacja prezesa AOTMiT również wskazywała na finansowanie z funduszy publicznych farmakoterapii mięśniaków macicy. Niestety, decyzją Ministerstwa Zdrowia terapia ta nie została uwzględniona w ramach świadczeń finansowanych z budżetu państwa. Najnowsza opinia daje chorym po raz kolejny nadzieję, że dostęp do leczenia farmakologicznego mięśniaków macicy ulegnie wkrótce poprawie.

Jest to szczególnie ważne dla pacjentek, które jeszcze planują macierzyństwo. Obecnie złotym standardem postępowania w przypadku mięśniaków macicy jest histerektomia – radykalny zabieg usunięcia macicy. W Polsce tylko w 2014 r. przeprowadzono 19 914 takich operacji.

Zastosowanie farmakoterapii, do której finansowania przychyla się Rada Przejrzystości, pozwala zmniejszyć mięśniaki, a w kolejnym kroku przeprowadzić zabieg mniej inwazyjny polegający na usunięciu samych mięśniaków, a nie całego narząd, dzięki czemu kobiety mogą myśleć o posiadaniu w przyszłości potomstwa.


Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych u kobiet. Według szacunków, ma je 20-40 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Choruje na nie ok. 1,5 mln Polek powyżej 20. r.ż. W 15-20 proc. przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości, a gdy już pojawiają się objawy, są niespecyficzne, przez co diagnozuje się chorobę przy okazji innych schorzeń.

Najczęstsze objawy to ogólne uczucie dyskomfortu w okolicach podbrzusza oraz nadmierne krwawienia miesięczne – nawet do 350 ml krwi na dobę, prowadzące często do anemii.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.