„Okuliści dla Afryki”

Polscy lekarze przebadali w Afryce 8 tysięcy ludzi, przesłali 74 tysiące kropli do oczu i 9 tysięcy par okularów. W ramach projektu, w 2013 roku otwarto gabinet okulistyczny w Kamerunie, teraz powstaje klinika okulistyczno-dentystyczna w Tanzanii.

Wsparcia finansowego na budowę kliniki udzieliło także Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Placówka ma charakter profilaktyczny , ale będą w niej przeprowadzane małe zabiegi okulistyczne i dentystyczne oraz diagnostyka. Mieszkańcy regionu, w którym powstanie klinika, do najbliższego okulisty muszą jechać 470 km. 

"Leczeniem zostaną objęci wszyscy zgłaszający się mieszkańcy regionu, w tym dzieci i osoby z albinizmem. Na stałe opieką okulistyczno-stomatologiczną zostaną otoczone dzieci z Centrum Edukacyjno-Formacyjnego im. Jana Pawła II na terenie misji, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i przedszkole" – powiedziała prezes Fundacji Kiabakari Bożena Koczur.

Wolontariusze, którzy są wspierani przez przebywającego na misji w Tanzanii od 25 lat, księdza Wojciecha Adama Kościelniaka, będą na miejscu testować kupiony w Polsce sprzęt medyczny. Polscy specjaliści przeszkolą także miejscowy personel z zakresu optometrii i okulistyki. W listopadzie, z podobną misją, rusza do Ghany dr Dariusz Tuleja, a w styczniu 2017 r. do Kamerunu w pierwszą swoją misję okulistyczną wyjedzie Marta Hajduga.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.