Postępy w leczeniu głuchoty

Leczenie niedosłuchu i głuchoty rozwija się na dwóch płaszczyznach – miniaturyzacji urządzeń usprawniających słuch i badań z zakresu biologii molekularnej. Przyszłością są nieinwazyjne metody terapii, wykorzystujące komórki macierzyste.

Popularną metodą przywracania słuchu jest implantacja, czyli wszczepianie miniaturowych implantów ślimakowych. Coraz częściej stosowane są tzw. implantacje bilateralne, czyli równoczesne wszczepienie dwóch implantów, co dodatkowo poprawia jakość życia pacjentów.

Jak przyznaje prof. dr hab. med. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, rocznie w szpitalu wykonywanych jest 100 takich zabiegów, część z nich u 12-miesięcznych dzieci. Przez 22 lata w klinice stosowano 16 różnych modeli implantów, co pokazuje, jak szybko dzięki zastosowaniu nowej technologii wprowadza się innowacje w naukach medycznych.

„Przypuszczamy, że za jakiś czas będziemy do ucha wewnętrznego ze zniszczonymi komórkami podawać różnego typu substancje, opracowane przez biologów molekularnych, które dadzą nam regeneracje komórek słuchowych bez metody operacyjnej. (…) Na razie nie jest to jeszcze możliwe, ale myślę, że za ok. 10 lat już tak” – podkreślił profesor.

W czwartek w Klinice Otolaryngologii UMP zostało przyznano stypendium firmy Cochlear im. Graeme’a Clarka. To międzynarodowa inicjatywa wspierająca naukę i rozwój młodych ludzi korzystających z implantów ślimakowych. W tym roku otrzymała je pacjentka kliniki, studentka Wydziału Archeologii UAM Marta Mikuła. Jest to jedyne stypendium przyznane dotychczas w Europie Wschodniej.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.