Sukces krakowskich kardiochirurgów

Specjaliści wszczepili trzylatkowi zastawkę z polimerów, która daje szansę na ograniczenie liczby ingerencji chirurgicznych w przyszłości. Dzięki tej operacji dziecko mogło całkowicie zrezygnować z używania koncentratora tlenu.

3-letni Filip urodził się z zarośnięciem zastawki tętnicy płucnej. Pierwszą operację przeszedł już w ósmej dobie życia, a w wieku 2,5 - lat kolejną, w trakcie której zamknięto zespolenie systemowo-płucne. 11 sierpnia br. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym chłopca poddano

zabiegowi z wykorzystaniem nowatorskiej zastawki. Była to pierwsza tego typu operacja na świecie i wymagała zgody Komisji Bioetycznej.

 

Jak podkreślił prof. Skalski, lekarze liczą na to, że po rozpuszczeniu się zastawki polimerowej tkanka własna zacznie rosnąć. Producentem polimerowej zastawki jest szwajcarsko-holenderska firma, która zwróciła się do specjalistów z Krakowa i Budapesztu, by jako pierwsi na świecie zastosowali ten rodzaj zastawek u swoich pacjentów.

 

Producentem polimerowej zastawki jest firma szwajcarsko-holenderska. To ona zwróciła się do specjalistów z Krakowa i Budapesztu, by jako pierwsi na świecie zastosowali ten rodzaj zastawek u swoich pacjentów. Na zabieg z wykorzystaniem innowacyjnej zastawki czeka już kolejne dziecko.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.