Powstanie Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków

„Powołamy Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków. Zaprosimy do niego wszystkie kluby, które są w Sejmie” – zadeklarował w środę po spotkaniu z organizacjami pacjenckimi poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Celem działania zespołu będzie stworzenie długofalowej, systemowej strategii w zakresie prewencji oraz leczenia cukrzycy.

Jak zadeklarował poseł Mularczyk, pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

„Jeżeli nie wdrożymy postępowania profilaktycznego w zakresie chorób układu krążenia i cukrzycy już dzisiaj, to za 10-20 lat nie będziemy w stanie poradzić sobie z systemem ochrony zdrowia, który już dzisiaj jest niezmiernie przeciążony – podkreśliła z kolei Lidia Gądek z PO. – Jako parlamentarzyści staramy się pomóc, dlatego ponad podziałami partyjnymi chcemy stworzyć parlamentarny zespół, który będzie zajmował się tym, by cukrzyca występowała rzadziej niż obecnie oraz by pacjenci, którzy na nią zachorowali, byli prawidłowo leczeni".

Podstawą do prac zespołu będzie raport „Cukrzyca 2025” opracowany przez organizacje pacjenckie. „Bardzo się cieszymy z możliwości współpracy. Mamy nadzieję, że Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków będzie miejscem, w którym będziemy mogli wypracować wiele rozwiązań istotnych dla cukrzycy. Bo cukrzyca to jest problem, z którym chcemy czy nie będziemy musieli się zmierzyć jako państwo” – uważa Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. Zaznaczyła, że cukrzyca jest jedną z niewielu chorób cywilizacyjnych, które nie doczekały się rozwiązań długofalowych w postaci narodowego programu. „Dlatego my, jako organizacje, opracowaliśmy strategię długofalowych działań. Raport 2025 to jest 10-letnia strategia, która ma na celu krok po kroku rozwiązać najważniejsze, palące problemy w cukrzycy, zarówno w profilaktyce, jak i wsparciu osób już chorych” – dodaje Patrycja Rzucidło-Zając.

W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, a kolejne 2 mln ma stan przedcukrzycowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.