Koloraki: odstresowujące kolorowanki dla chorych na raka

Koloraki - książeczki z przeciwstresowymi kolorowankami dla osób chorych na raka i ich bliskich - już niedługo trafią w ręce polskich pacjentów.

Tagi

onkologia

Kolorowanie stało się jedną z metod arteterapii, stosowanych w ramach pomocy psychologicznej u osób walczących się z rakiem. U założeń arteterapii leży fakt, że czynniki psychologiczne odgrywają niebagatelną rolę w przebiegu choroby i mają wpływ na skuteczność leczenia. Wiadomo, że im lepszy nastrój u osoby chorej, tym jej szanse na powrót do zdrowia się większe.

"Dlatego postanowiliśmy wprowadzić kolorowanie do polskich klinik i oddziałów onkologicznych" – mówi Małgorzata Ciupa z wydawnictwa Medicine in Press, które planuje wydanie „Koloraków” czyli zestawu zawierającego 16 autorskich kolorowanek poprawiających nastrój i zwiększających motywacje do walki z chorobą. Kolorowanki trafią na oddziały polskich szpitali i poradni onkologicznych.

W Wielkiej Brytanii już co drugi pacjent koloruje w trakcie i po chemioterapii, a także oczekując na zabieg chirurgiczny i podczas rekonwalescencji po operacji. Wyniki badań opublikowanych w British Medical Journal (BMJ 2016; 352: h6795) potwierdziły, że kolorowanie redukuje stres, gniew i lęk oraz poprawia nastrój i zapobiega depresji u osób chorujących na raka.

„Stres i lęk u pacjentów onkologicznych niekorzystnie wpływają na przebieg terapii i należy dążyć do ich zmniejszenia. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy poprawiające nastrój u pacjentów onkologicznych, a tym samym wpływające korzystnie na jakość ich życia i przebieg leczenia” – mówi Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych.

Autorami kolorowanek są artyści: Krzysztof Schodowski i Joanna Michalska. Okładkę zaprojektowała Joanna Michalska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.