Ministerialny projekt zmian w refundacji

Ministerstwo zdrowia dąży do uproszczenia procesu refundacji. Projekt zakłada też partycypację środków publicznych w kosztach szczepionek kupowanych w aptekach i szerszy dostęp do leków stosowanych w chorobach ultrarzadkich.

Autorzy projektu zakładają, że umieszczenie na liście refundacyjnej szczepionek, które można kupić w aptece sprawi, że sięgnie po nie więcej pacjentów, którzy do tej pory z nich rezygnowali z uwagi na cenę.  Wnioskują, by szczepionki były refundowane tak jak leki, biorąc oczywiście pod uwagę ich specyfikację. Pojawiła się także propozycja zmniejszenia częstotliwości zmian i publikacji list leków refundowanych – miałyby być aktualizowane  co 3 miesiące. Zapewniłoby to stabilność zarówno aptekom,  jak i pacjentom.

Pomysłodawcy chcą też wprowadzić zmiany w opisie programu lekowego – dotychczas minister zdrowia musiał mieć zgodę wszystkich wnioskodawców, których leki są refundowane w ramach danego programu. Według nowego projektu, w decyzji refundacyjnej maja być zawarte jedynie elementy bezpośrednio związane z lekiem lub środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla którego została ona wydana.

Zaproponowano też nowe rozwiązanie dla obejmowania refundacją leków sprowadzanych w ramach importu równoległego, które ma ułatwić ich finansowanie Obecnie nie ma obecnie możliwości podawania leków pacjentom cierpiącym na choroby ultrarzadkie w ramach compassionate use. Program też przewiduje możliwość zastosowania u cierpiących na przewlekłą, wycieńczającą lub zagrażającą życiu chorobę, leku będącego w fazie eksperymentalnej, jeśli terapia wykazuje skuteczność. Zgodę na takie postępowanie mógłby wydawać minister zdrowia.  

Jednym z zagadnień jest promocja firm farmaceutycznych. Minister Gospodarki miałby oceniać wpływ danej firmy farmaceutycznej na rozwój gospodarki i  jednocześnie opiniować, w jakim stopniu jej produkt powinien być finansowany ze środków pochodzących z nowo utworzonego budżetu na innowacje.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Konsultacje publiczne projektu mają zakończyć się 24 października br.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.