Badania przesiewowe w kierunku choroby Alzheimera

W Warszawie, Wrocławiu i Łodzi przeprowadzone będą badania metodą akustycznej analizy głosu i artykulacji mowy, pozwalających na wczesne wykrycie objawów m.in. choroby Alzheimera czy zespołu otępiennego. Weźmie w nich udział 10 tys. starszych osób.

Badanie nie trwa dłużej niż dziesięć minut i polega na nagraniu wcześniej przygotowanych testów np. pacjent najpierw ma dziesięć razy powiedzieć jedną głoskę, a następnie tę samą głoskę dowolną ilość razy ma powtórzyć. Badany jest czas wypowiadania głoski, ale i rozkład energii przy jej wypowiadaniu. Analiza głosu i artykulacji mowy pozwala na stwierdzenie trudności w połączeniach pomiędzy aparatem mowy a mózgiem, a tym samym wytypowanie chorych. Do analizy służą opracowane specjalnie algorytmy i rodzaj programu komputerowego.

"Metoda akustycznej analizy głosu i artykulacji mowy jest tanim i skutecznym sposobem wczesnego wykrycia m.in. choroby Alzheimera, zespołu otępiennego czy chorób neurodegeneracyjnych" - mówi prof. Tomasz Kręcicki, kierownik kliniki otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.  To w jego klinice opracowano w 2014 r. metodę i przebadano  kilkuset pacjentów szpitala.

"Teraz chcemy wykonać badania przesiewowe na większej grupie osób, które ukończyły 65. rok życia. Celem jest nie tylko potwierdzenie skuteczności metody, ale przede wszystkim zdiagnozowanie pacjentów w grupie największego ryzyka" - mówi prof. Tomasz Kręcicki.

Badania będą współfinansowane przez urzędy marszałkowskie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.