W Sejmie o przywróceniu stażu podyplomowego

Projekt, którym w czwartek zajmowała się komisja zdrowia, daje pełne prawo wykonywania zawodu lekarzom stażystom.

Przywrócenie stażu podyplomowego jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich stron włączonych w udzielanie świadczeń zdrowotnych, mówił Konstanty Radziwłł. Przypomniał też, że jego likwidację krytykowali zarówno studenci medycyny, lekarze, jak i rektorzy uczelni medycznych.

 Co znalazło się w projekcie: 

  • Młodzi lekarze będą odbywać staż podyplomowy pod kierunkiem opiekuna (lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat).
  • Stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie.
  • Lekarz stażysta, który nie ukończył lub nie odbył stażu podyplomowego w ciągu 5 lat od uzyskania prawa wykonywania zawodu, będzie mógł go odbyć na podstawie umowy o szkolenie zawartej z podmiotem prowadzącym staż. 
  • Cudzoziemcy niebędący obywatelami UE, będą odbywali staż podyplomowy w Polsce na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z jednostką uprawnioną do jego prowadzenia.
  • Do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) - będą mogli  przystąpić wyłącznie lekarze po ukończeniu studiów.
  • Możliwe będzie wspólne działanie ratunkowe na obszarze przygranicznym przez polskie i niemieckie służby ratownictwa medycznego.

Przedstawiciele klubu Kukiz’15 zgłosili poprawkę realizującą postulat młodych lekarzy  o wpisanie do projektu zapisu gwarantującego istotny wzrost wynagrodzeń.
Dalsze prace legislacyjne podjęte będą na kolejnym posiedzeniu. Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.