Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej

24 września obchodzony jest Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej. Choroba charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem „złego” cholesterolu LDL, który jest wynikiem uszkodzenia genu.

 Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej został ustanowiony w 2012 r. w USA przez Familial Hypercholesterolemia Foundation w celu zwrócenie uwagi na powszechne zagrożenie tą chorobą przy jednoczesnym bardzo niskim odsetku rozpoznanych i leczonych osób.

Groźna hipercholesterolemia rodzinna

Znaczne podwyższenie poziomu „złego” cholesterolu LDL skutkuje przedwczesną miażdżycą,  chorobą wieńcową czy zawałem serca w młodym wieku. Prawdopodobieństwo przekazania hipercholesterolemii rodzinnej z chorego rodzica na dziecko wynosi aż 50 proc. Nieleczona hipercholesterolemia rodzinna może skrócić życie o 20-30 lat. Tymczasem większość chorych – niemal 99 proc. - nie jest świadomych choroby do momentu, gdy trafiają do szpitala z groźnymi powikłaniami miażdżycy. Tylko wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia obniżającego poziom cholesterolu pozwala uniknąć poważnych konsekwencji dlatego tak ważna jest diagnostyka i poradnictwo, które obejmie całą rodzinę.

Jak rozpoznać chorobę?

"Jeśli w rodzinie występowały przypadki zawałów w młodym wieku, warto zbadać poziom cholesterolu u siebie i bliskich, nie wyłączając dzieci i młodzieży. Pacjenci z Hipercholesterolemią Rodzinną mają duże ryzyko chorób sercowo-naczyniowych już od dzieciństwa" – mówi dr Agnieszka Mickiewicz z Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Cholesterol całkowity powyżej 230 mg/dl u dziecka, a u dorosłego powyżej 310 mg/dl przy jednoczesnym występowaniu u chorego lub w jego rodzinie przedwczesnej choroby wieńcowej powinny wzbudzić podejrzenie hipercholesterolemii (warto zrobić badanie genetyczne).

"Najważniejszym celem terapii u chorych jest zapobieganie przedwczesnym zgonom sercowym, zawałom serca i konieczności wykonania zabiegów rewaskularyzacji naczyń. Przy obecnym stanie wiedzy medycznej nie można całkowicie wyleczyć tej choroby, ale można zatrzymać jej postęp i wydłużyć życie chorych" – mówi dr Mickiewicz. 

Infolinia i czat z ekspertem
Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną w Gdańsku już po raz trzeci włącza się w międzynarodowe obchody Dnia Świadomości. W sobotę, 24 września zaprasza do skorzystania  z Ogólnopolskiej Telefonicznej Pomocy Pacjenckiej.
Tego dnia infolinia będzie działała od godz. 10 do 21: tel. +48 530 065 430.
Od godz.  12 do 14 na stronie www.hipercholesterolemia.pl działać będzie interaktywny czat z ekspertem, dr Agnieszką Mickiewicz.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.