Terapia światłem podnosi libido

Dobra wiadomość dla mężczyzn z niskim libido – wyniki badań wskazują, że intensywna terapia światłem może zwiększyć popęd seksualny.

Na obniżenie testosteronu wpływa wiele czynników, na czele których stoją stres, zmęczenie i depresja. Wyniki badań zaprezentowane na Europejskim Kolegium Neuropsychofarmakologii ( ECNP ) w Wiedniu wykazują wzrost funkcji seksualnych wiosną i latem, potwierdzając hipotezę, że ma to związek z ekspozycją na światło.

Prof. Fagiolini zaprosił do swojego badania 38 mężczyzn, u których zdiagnozowano hipolibidemię lub zaburzenia wzwodu. Uczestników podzielono na dwie grupy – panowie jednej z nich byli poddawani intensywnej terapii światłem (pół godziny dziennie przez dwa tygodnie), zaś mężczyźni z drugiej grupy zostali wystawieni na działanie znacznie niższej dawki światła. Oceniono poziom testosteronu i zainteresowania seksem przed i po badania.  Według raportu, dało się zauważyć wyraźny wzrost zadowolenia seksualnego u mężczyzn z pierwszej grupy badanych.

"To małe badanie może być zaczątkiem szerokich badań klinicznych. Jego wyniki musimy traktować z rezerwą, ponieważ jeszcze nie możemy z całą pewnością polecić terapii światłem jako skutecznego leczenia, ale to duży krok do przodu w tej dziedzinie"– mówi Prof. Andrea Fagiolini.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.