Modelowa klinika w programie prokreacyjnym niebawem w Łodzi

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstanie pierwsza w Polsce, modelowa klinika programu prokreacyjnego. MZ wdraża program, oparty na stworzeniu klinik referencyjnych.

Dotychczas pary z problemami prokreacyjnymi szukały pomocy w różnych miejscach, często były zdane same na siebie. W pierwszej klinice  w Łodzi (a w zamierzeniu i następnych, tworzonych na wzór łódzkiej) otrzymają kompleksową pomoc - psychologiczną, endokrynologiczną, ginekologiczną, andrologiczną, stosowane tu będą nowoczesne techniki operacyjne i diagnostyczne. Pary, które tu trafią będą odgórnie prowadzone. "Znajdą przewodnika po swoich problemach, który będzie je rozwiązywał wspólnie z innymi lekarzami. Kompleksowość to w tej chwili podstawowe słowo w resorcie zdrowia" - mówi Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia.

Według wiceministra, resort zdrowia podejmuje obecnie działania, które "zmienią polski system opieki zdrowotnej", a ich naczelną zasadą jest to, by "pacjent nie pozostał sam i by można było opiekować się nim w sposób kompleksowy".

"Samorządy mogą finansować procedury in vitro, ale mając ograniczoną ilość środków w budżecie państwa i w NFZ oraz w budżecie resortu, chcemy te pieniądze lepiej wydać - na właśnie taką kompleksowość świadczeń dotyczącą problemów prokreacyjnych. Nie można traktować problemów wycinkowo, lecz kompleksowo - za chwilę nasi pacjenci to odczują" - mówił Pinkas.

Modelowa klinika referencyjna w programie prokreacyjnym może ruszyć już za 2-3 miesiące.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.