Porozumienie Rezydentów OZZL: w czwartek pikieta pod Sejmem

22 września, o godz 10, przed Sejmu RP odbędzie się pikieta organizowana przez Porozumienie Rezydentów OZZL.

Pikieta organizowana jest w związku z pierwszym czytaniem ustawy zmieniającej ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, które odbędzie się tego samego dnia, 22 września, o godzinie 12 w czasie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia. Lekarze rezydenci wezmą udział w tym posiedzeniu jako przedstawiciele OZZL.

"Proponowana ustawa przywraca staż podyplomowy dla lekarzy, co cieszy się poparciem, ale nie przewiduje wzrostu wynagrodzenia lekarzy rezydentów, o co środowisko lekarskie zabiega od lat. Wynagrodzenie jest ustalone w art. 16 j. ust. 3 ustawy i wynosi obecnie 70 proc. „przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw…”.  Obecnie jest ok. 14 zł netto za godzinę pracy osoby ratującej życie i zdrowie ludzkie, co jest niewiele więcej niż minimalna stawka godzinowa obowiązująca od przyszłego roku w całej gospodarce" - czytamy w piśmie wystosowanym przez Damiana Pateckiego, przewodniczacego PR OZZL i Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego ZK OZZL.

Rezydenci chcą w czasie pikiety przypomnieć swoje postulaty - przez ostatni rok spotkali się ze 130 posłami PiS, zdobywając ich poparcie dla  podwyższenia płacy rezydenckiej, której obecny poziom sami posłowie uznali za karygodnie niski, wręcz „haniebny”. Wierzą, że posłowie dotrzymają obietnicy i zgłoszą odpowiednią poprawkę brzmienia art. 16. ust. 3 ustawy, zawierającą istotny wzrost pensji lekarza rezydenta. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.