Światowy Dzień Wścieklizny [28 września]

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia wściekliznę jako jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie – śmiertelność wynosi 99,9 proc. Wścieklizna wciąż jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierząt oraz ludzi.

Wścieklizna jest wirusową chorobą odzwierzęcą występującą u ludzi i zwierząt - dzikich i udomowionych.  Wirus wywołuje objawy nerwowe i zmiany w zachowaniu. Spokojne z natury psy stają się pobudzone, skrajnie agresywne i próbują gryźć otaczające zwierzęta i domowników. Za każdym razem wścieklizna prowadzi do różnych zmian w zachowaniu, począwszy od szału, a kończąc na paraliżu. W przypadku wystąpienia objawów klinicznych, wścieklizna każdorazowo kończy się śmiercią - nie tylko zwierząt, lecz także ludzi.

Wirus jest przenoszony przez bliski kontakt ze śliną toczoną przez chore zwierzę czyli przez pogryzienia, zadrapania, lizanie, kontakt śliny z pękniętym naskórkiem i błoną śluzową. 

Zgodnie z Ust. z dn. 11.03.2004 O ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69,atr.56) obowiązkowi szczepienia podlegają psy, które ukończyły trzeci miesiąc życia. 

Wściekliźnie można w 100 proc. zapobiegać regularnie szczepiąc zwierzęta. Biorąc pod uwagę, że psy są przyczyną ponad 95 proc. przypadków zakażeń wścieklizną u ludzi, zwiększanie liczby psów i kotów szczepionych przeciw wściekliźnie, to szansa na uratowanie życia tysięcy ludzi w przyszłości.

Czy wiesz, że ...
  • wścieklizna odbiera 1 życie co 10 minut,
  • 40 proc. ofiar choroby  to dzieci,
  • 3,3 miliarda ludzi na całym świecie jest zagrożonych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.