Powszechny dostęp do poz - rząd przyjął projekt

Projekt zakłada rezygnację z dochodzenia przez NFZ roszczeń od nieubezpieczonych pacjentów za świadczenia udzielone im w ramach poz. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Projekt gwarantuje każdemu, kto skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie jej kosztów, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do takich świadczeń. NFZ odstąpi od roszczeń  w przypadku skorzystania np. przez członka rodziny osoby ubezpieczonej ze świadczeń POZ w sytuacji, gdy osoba ta:

  • nie została zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, choć spełniała przesłanki do tego zgłoszenia,
    lub
  • została wyrejestrowana (np. podjęła czasowe zatrudnienie, a następnie po zakończeniu okresu tego ubezpieczenia nie został dopełniony obowiązek jej ponownego zgłoszenia).

W takich sytuacjach pacjent, który skorzysta z podstawowej opieki zdrowotnej, nie będzie obciążany kosztami – choć według przepisów ustawy jest nieubezpieczony. Z analiz wynika, że koszt świadczeń opieki zdrowotnej w POZ zrealizowanych na rzecz osób nieubezpieczonych jest nieistotny z punktu widzenia gospodarki finansowej Funduszu. Odstąpienie od dochodzenia roszeń przez NFZ obejmuje też świadczenia udzielone w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdyż są to świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Zmiana nie obejmuje poniesionych przez NFZ kosztów z zakresu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę wystawioną przez lekarza poz. NFZ będzie dochodził ich kosztów na dotychczasowych zasadach.

W przyjętym projekcie znalazł się też zapis o przywróceniu finansowania szczepień ochronnych z budżetu państwa.

za mz.gov.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.