Walka o refundację leku dla chorego na PNH

Konrad ma 20 lat i umiera. Choruje na bardzo rzadką chorobę, którą można wyleczyć, jednak lek - jeden z najdroższych na świecie - nie jest refundowany. Ministerstwo Zdrowia negatywnie odpowiada na wniosek o refundację leczenia.

Kondrat choruje na rzadką chorobę krwi - nocną napadową hemoglobinurię (PNH). Z każdym dniem stan chłopaka pogarsza się. Na PNH choruje tylko 500 osób na świecie, a Konrad jest jedyną osobą, którą dotknęła ona w Polsce. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odmówił Konradowi refundacji leku, dzięki któremu ten mógłby żyć jak zdrowy 20-letni chłopiec. W sprawie chorego interweniował prezes Canadian Association of PNH – Barry Katsof i prof. Alicja Chybicka.

Prof. Alicja Chybicka wysłała do MZ prośbę o ponowne rozpatrzenie wniosku o refundację leku Soliris, bez którego Konrad skazany jest na śmierć. "Szanowny Panie Ministrze, do mojego biura poselskiego zwrócili się o pomoc rodzice Konrada Krzemińskiego chorego na nocną napadową hemoglobinurię w związku z negatywną decyzją Ministerstwa Zdrowia w sprawie refundacji leku Soliris, Eculizumab" - pisze prof. Chybicka. "Jako lekarz, jako rodzic uważam, że resort nie może pozbawić tego młodego człowieka szansy na leczenie. Z mojego doświadczenia leczenia dzieci w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wiem, że ten lek jest jedyną szansą przywrócenia zdrowia pacjentów chorych na tę niezwykle rzadką chorobę. Szanowny Panie Ministrze, proszę o ponowne rozpatrzenie wniosku Pana Konrada Krzemińskiego w sprawie refundacji leku Soliris, Eculizumab. Z wyrazami szacunku, prof. Alicja Chybicka, poseł na Sejm RP."

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Seksowne profesje

Kalendarium

« » marzec 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Studenci Medycyny i Farmacji