Nowsze leki przeciw padaczce bezpieczniejsze dla IQ dzieci

Zgodnie z wynikami brytyjskiego badania opublikowanego w Neurology przyjmowanie w ciąży nowszych leków przeciwdrgawkowych: lewetiracetamu oraz topiramatu nie wpłynęło negatywnie na rozwój umysłowy dzieci. Natomiast stosowanie kwasu walproinowego miało istotny wpływ na niższe IQ u potomstwa.

Naukowcy wybrali grupę 171 kobiet cierpiących z powodu epilepsji, które miały dzieci w wieku 5-9 lat. 42 kobiety przyjmowały w ciąży lewetiracetam, 27 topiramat, 47 walproinian, zaś 55 nie przyjmowało leków w ogóle. Następnie w poszczególnych grupach dzieci wykonano testy, mające na celu ocenić ich IQ oraz ogólny rozwój umysłowy. Wyniki, otrzymane w poszczególnych grupach, porównano z wynikami dzieci kobiet, które nie stosowały leków w ciąży.

Okazało się, że bez względu na dawkę leku, dzieci matek przyjmujących lewetiracemat i topiramat nie miały niższego IQ lub zwiększonej częstości występowania zaburzeń myślenia. Natomiast dzieci, które były narażone na kwas walproinowy w życiu prenatalnych miały niższe IQ średnio o 11 punktów w porównaniu z tymi urodzonych przez kobiety nie stosujące leków.

http://www.neurology.org

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.