Ważna pierwsza wizyta u stomatologa

Ponad 80 proc. dzieci w wieku 6-12 lat ma próchnicę i czuje - jeśli nie strach to ogromną niechęć przed wizytą w gabinecie stomatologicznym... Według lekarzy , wina często leży po stronie rodziców, którzy przekazują swoim dzieciom irracjonalny lęk przed wizytą u stomatologa.

Wczesne doświadczenia z dzieciństwa w gabinecie stomatologicznym mają duży wpływ na postrzeganie dentysty w życiu dorosłym. Prawidłowo przeprowadzona pierwsza wizyta adaptacyjna, może zapobiec przykrym doświadczeniom w przyszłości. Niestety, na unikanie wizyt u dentysty w przyszłości wpływ ma też postawa rodziców.

"Kreowany przez rodziców negatywny wizerunek stomatologa, wzbudza w dziecku poczucie strachu, co ma wpływ na późniejsze unikanie wizyt i problemy z uzębieniem" – mówi lek. stom. Aldona Bialic z opolskiej kliniki Dr Baron. "Błędem popełnianym przez rodziców jest mówienie  „Nie będzie bolało”, „Jak będziesz niegrzeczny, pójdziesz do dentysty” -  w głowie małego pacjenta koduje się skojarzenie dentysty z czymś złym i bolesnym".

A przecież wizyta adaptacyjna i późniejsze - dzięki nowoczesnym technikom i metodom psychologicznym tell-show-do - mogą być dla dziecka pozytywnym doświadczeniem.

"Pedodonci często korzystają z metody behawioralnej redukcji niepokoju Addelstona (tell - show - do): powiedz - pokaż - zrób, czyli informowanie, następnie pokazanie i w końcu wykonanie zabiegu. Lekarz w ten sposób zdobywa zaufanie malucha, a w późniejszym czasie zgodę na wykonanie koniecznych zabiegów" – tłumaczy lek. stom. Aldona Bialic. "Ważne jest też korzystanie z dziecięcego języka i humorystycznych porównań. Fotel stomatologiczny może być samolotem, ślinociąg-rurką pijaczką, turbina stomatologiczna-odkurzaczem, a zepsuty ząbek z próchnicą -domkiem pełnym robaczków, które trzeba wygonić. Dzięki takim porównaniom przedstawiamy małemu pacjentowi świat stomatologii w przyjaźniejszej formie".

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.