Uwaga! GIF wycofuje trzy serie leku kardiologicznego Atram

GIF wycofał z obrotu trzy serie leku Atram firmy Zentiva. Decyzję podjęto w związku z zagrożeniem zdrowia publicznego wynikającym z pomieszania na linii produkcyjnej Neurolu (lek psychotropowy) i Atramu (lek kardiologiczny). Wykryła to kontrola GIF w jednej z hurtowni. Informacja ta została przekazana także do Czech, gdzie lek jest produkowany.

W związku z pomieszaniem na linii produkcyjnej w Republice Czeskiej blistrów produktów leczniczych Neurolu, które zostały umieszczone w opakowaniach Atramu, istnieje niebezpieczeństwo zażycia leku psychotropowego przez pacjentów kardiologicznych. Dlatego GIF prosi o zwrot leku Atram z podanych niżej serii do apteki, w której został on zakupiony:
Atram 12,5 (Carvedilolum), 12,5 mg, tabletki, nr serii: 2561215, data ważności: 11.2017
Atram 12,5 (Carvedilolum), 12,5 mg, tabletki, nr serii: 2510216, data ważności: 01.2018
Atram 6,25 (Carvedilolum), 6,25 mg, tabletki, nr serii: 2010216, data ważności: 01.2018
Kwestia rekompensaty pozostaje w gestii producenta.

Jak powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Paweł Trzciński, obie substancje już wcześniej zostały wstrzymane w obrocie – od połowy sierpnia nie można było ich kupić. Podejrzewano, że produkty zostały pomieszane.

GIF nadal prowadzi postępowanie, czy podjąć decyzję o wycofaniu leku Neurol, ale w jego przypadku nie ma dowodów na pomieszanie substancji.

Atram jest wskazany w leczeniu pacjentów z nadciśnieniem tętniczym samoistnym, przewlekłą, stabilną dławicą piersiową oraz wspomagająco w umiarkowanej lub ciężkiej stabilnej, przewlekłej niewydolności serca. Podmiotem odpowiedzialnym w przypadku Atramu jest czeska spółka Zentiva, jej przedstawicielem w Polsce jest Sanofi-Aventis.

>>> Apel Sanofi w sprawie wycofanego leku Atram

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.