Ekstremalne temperatury mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu

Zgodnie z wynikami badania opublikowanego w Environmental Health Perspectives ekspozycja na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temparatury przez pierwsze 7 tygodni ciąży (Hbd) może mieć wpływ na częstsze występowanie przedwczesnych porodów.

Do badania wykorzystano dane dotyczące ponad 223 tysięcy porodów, które odbyły się w 12 klinikach w Stanach Zjdenoczonych. Za ekstremalnie wysokie temparatury uznano te przekraczające 90 percentyl temperatur dla danego regionu, zaś za ekstremalnie niskie te poniżej 10 precentyla.

Kobiety, które były narażone na ekstremalnie niskie temperatury przez pierwsze 7 tygodni ciąży miały o 20 proc.  większe ryzyko urodzenia dziecka przed 34 Hbd, o 9 proc. większe pomiędzy 34-36 Hbd oraz o 3 proc. większe pomiędzy 37-38 Hbd. U kobiety, które często przebywały w bardzo wysokich temparaturach ryzyko przedwczesnego porodu było o 11 proc. wyższe przed 34 Hbd oraz o 4 proc. większe pomiędzy 37-38 Hbd. Zaobserwowano również, że ekspozycja na ekstremalnie wysokie temperatury przez pozostały okres ciąży również wiązała się z częstszymi porodami przedwczesnymi.

http://ehp.niehs.nih.gov/124-A147/ 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.