Stomia: szkolenia opiekunów i kadry przedszkolnej

Stomia u dzieci jest przeważnie konsekwencją chorób układu pokarmowego oraz wrodzonych wad rozwojowych. W całej Polsce prowadzone są bezpłatne szkolenia opiekunów przedszkolnych i kadry pedagogicznej w zakresie funkcjonowania dzieci ze stomią.

Dzieci ze stomią rozwijają się w taki sam sposób jak ich rówieśnicy -  nie należy odbierać im możliwości normalnego rozwoju. Tak, jak inne dzieci, potrzebują akceptacji środowiska, w jakim funkcjonują. Aby dać szansę młodym ludziom na rozwój w gronie rówieśników, ważna jest edukacja i rozprawienie się z mitami dotyczącymi życia ze stomią. Uświadomienie nauczycieli oraz rówieśników pozwoli uniknąć niekomfortowych dla obydwu stron sytuacji.

"Zmiany fizjologiczne u stomika w wielu przypadkach są przyczyną obniżenia poczucia własnej wartości. Zarówno na tym etapie, jak i w przyszłości, wsparcie otoczenia oraz najbliższych jest niezwykle ważne, aby stomik mógł prawidłowo rozwijać się pod względem emocjonalnym i społecznym, a dzięki temu znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Brak wiedzy na temat funkcjonowania oraz powodów, z jakich wyłaniania jest stomia, często wywołuje lęk przed stomikami i ich odrzucenie. Najlepszym sposobem na pokonanie lęku jest wiedza, stąd pomysł na szkolenia dla pedagogów" - mówi Dorota Minta, psycholog, prezes Fundacji STOMAlife. 

W czasie szkolenia nauczyciele zapoznają się z potrzebami dzieci ze stomią oraz zdobędą profesjonalną wiedzę w zakresie pielęgnacji i obsługi stomii. Nauczą się też, jak rozmawiać z dziećmi o każdej „inności”, w tym o stomii. Wzmacnią również swoje kompetencje radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. 

Bezpłatne szkolenie zakończone jest wydaniem certyfikatu dla uczestników o odbyciu kursu oraz certyfikatem dla placówki. Więcej informacje pod nr tel.  608 525 952,  biuro@stomalife.pl. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.