Nowatorskie zabiegi w Gdańsku

W Klinice Kardiochirurgii GUMed przeprowadzono operację naprawy zastawki mitralnej bez użycia krążenia pozaustrojowego. Gdańska Klinika jest po Warszawie drugim ośrodkiem w Polsce, w którym wykonano implantację sztucznych strun ścięgnistych przez koniuszek serca. To ten sam zabieg, za który w ubiegłym roku wyróżnienie w konkursie Złoty Skalpel uzyskał dr Krzysztof Wróbel z Warszawy.

I to właśnie dr Wróbel nadzorował operację w Gdańsku. Metoda jest szansą dla chorych z niedomykalnością zastawki mitralnej, którzy ze względu na obciążenia nie mogą być zakwalifikowani do klasycznej operacji. Operowany w Gdańsku pacjent czuje się dobrze i przebywa na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w Elblągu.

Kardiochirurdzy GUMed przeprowadzili także dwie kolejne rekonstrukcje niedomykalnych zastawek aortalnych z zastosowaniem pierścienia HAART 300 połączone z wszczepieniem protez naczyniowych opuszki aorty (po raz pierwszy w Polsce u pacjenta z zespołem Marfana) lub aorty wstępującej. Operacje możliwe były dzięki współpracy z prof. J. Scottem Rankinem (USA), pionierem rekonstrukcji zastawek serca. Klinika Kardiochirurgii GUMed jest jedynym ośrodkiem w Polsce wykonującym rekonstrukcje zastawki aortalnej z zastosowaniem pierścienia HAART 300 i jednym z pierwszych na świecie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Kalendarium

« » marzec 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Studenci Medycyny i Farmacji