MZ: Szczepionka przeciwko pneumokokom jest skuteczna i bezpieczna

Szczepionka przeciwko pneumokokom, którą będą szczepione dzieci w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, jest jak najbardziej skuteczna i bezpieczna - czytamy na stronie MZ.

Szczepionki stosowane w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych kupuje minister zdrowia. Organizując przetarg, musi przestrzegać zasad uczciwej konkurencji. W tym celu określane są kryteria dotyczące jakości dostarczanej szczepionki oraz jej ceny. Biorąc pod uwagę jakość, więcej punktów otrzymują szczepionki, które uodparniają na najczęściej występujące odmiany choroby pneumokokowej.

Przetargi są organizowane na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych i muszą być prowadzone w sposób zgodny z prawem. Minister nie może np. określić w kryteriach oceny ofert warunków, które spełnia tylko jeden oferent, gdyż spotkałby się z zarzutami o stosowanie nieuczciwej konkurencji. Gdyby producent drugiej szczepionki nieznacznie obniżył jej cenę, wygrałby przetarg na podstawie kryteriów, które zostały w nim zastosowane. Zarzuty dotyczące przetargu są nieuzasadnione – kwestia kryteriów oceny ofert była rozpatrywana przez Krajowa Izbę Odwoławczą. Pozew firmy, która go wniosła, został oddalony.

W przetargu na szczepionki przeciwko pneumokokom wybrano ofertę, która miała najlepszą relację jakości do ceny. Tę sama szczepionkę kupiono już w 2015 r. 

za mz.gov.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.