Wszczepiono pompę 11-letniej dziewczynce

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu przeprowadzono operację wszczepienia do serca specjalnej, przenośnej pompy u 11-letniej dziewczynki chorej na kardiomiopatię. To najmniejsze w ten sposób zoperowane dziecko w Polsce.

Dotychczas takie operacje przeprowadzono wyłącznie u dorosłych. W czerwcu kardiochirurdzy z Zabrza po raz pierwszy zdecydowali się wszczepić przenośną pompę niepełnoletniemu pacjentowi. Zaraz po nich podobny zabieg przeprowadzili specjaliści z Krakowa u Konrada, który był jeszcze mniejszy i ważył 37 kilogramów. Zoperowana w lipcu 11- letnia dziewczynka, ważąca 33 kilogramy, jest najmniejszym dzieckiem w Polsce poddanym temu zabiegowi. „Bez tej operacji dziewczynka musiałaby zostać podłączona do sztucznych komór i pozostać w szpitalu, czekając na przeszczep lub zregenerowanie się serca. W tej chwili będzie mogła wrócić do normalnego życia” – zapowiada prof. Janusz Skalski. Lekarze maja nadzieję, że być może serce zregeneruje się całkowicie i uda się uniknąć przeszczepu serca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.