Wyniki badania pomogą odnaleźć skuteczną terapię na chorobę Parkinsona

Naukowcy dokładnie prześledzili zmiany, jakie powstają w mózgu osób cierpiących z powodu choroby Parkinsona oraz dwóch podobnych stanów: zaniku wieloukładowego oraz postępującego porażenia nadjądrowego. Wyniki badania mają im pomóc w odnalezieniu terapii, która spowolni przebieg choroby.

Pacjenci, biorący udział w eksperymencie zostali podzieleni na kilka grup: kontrolną, gdzie znalazły się osoby zdrowe oraz na grupy składające się z osób cierpiących na poszczególne schorzenia. U wszystkich badanych w czasie roku przeprowadzono dwa badania obrazowe metodą rezonansu magnetycznego, a następnie na ich podstawie oceniano aktywność mózgu w określonych obszarach, krytycznych dla ruchu oraz zachowania równowagi. Dodatkowo po każdym badaniu pacjenci wykonywali test na siłę uścisku.

Obecnie istnieją sposoby leczenia choroby Parkinsona, które pozwalają zmniejszyć związane z nią dolegliwości, jednak żadna z terapii nie zapobiega powstawaniu zmian w mózgu. Naukowcy wierzą, że dzięki wynikom eksperymentu będą mogli odnaleźć leczenie, modyfikujące przebieg choroby.

Źródło: www.neurology.org/content/87/7/709.short

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.