Polacy na bakier z profilaktyką

Co trzeci Polak wykonuje badania profilaktyczne rzadziej niż raz do roku, a co dziesiąty nie bada się zupełnie- wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Centrów Medycznych Falck.

Statystyczny Kowalski nadal zbyt rzadko decyduje się na przeprowadzenie badań profilaktycznych. Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Centrów Medycznych Falck - wynika, że blisko 30 proc. Polaków bada się rzadziej niż raz do roku, a co dziesiąty ankietowany zupełnie nie korzysta z badań profilaktycznych. Na szczęście 40 proc. osób uczestniczących w ankiecie zadeklarowało, że regularnie - raz do roku - dba o wykonanie odpowiednich analiz profilaktycznych.
"Częściej badaniom profilaktycznym poddają się kobiety niż mężczyźni. Przynajmniej raz w roku wykonuje je 60 proc. ankietowanych kobiet. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych może uchronić nasze zdrowie a nawet życie   – informuje dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck w Warszawie i dodaje: –  Aby chronić się przed chorobami cywilizacyjnymi wystarczy regularnie badać podstawowe parametry naszego ciała. Kontrolowanie poziomu ciśnienia tętniczego krwi pozwala wykryć nadciśnienie we wczesnym jego stadium, uniknąć leczenia farmakologicznego i powikłań. Systematyczne ważenie się umożliwia zaobserwowanie zmian wagi ciała i może uchronić przed otyłością. Te proste badania możemy wykonywać w domu".

Jakie badania profilaktyczne zalecają eksperci?

Przynajmniej raz do roku należy wykonać następujące analizy: morfologię krwi,
poziom cukru, analizę moczu, EKG, badania ginekologiczne, badanie wzroku, przegląd stomatologiczny oraz USG jamy brzusznej.

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.